100 Lat Niepodległości Polski

Utworzono dnia 12.11.2018, 19:29

100  Lat  Niepodległości  Polski

„11 listopada 1918 r. spełnił się sen pokoleń Polaków – Państwo Polskie narodziło się na nowo. Po rozbiorach i 123 latach niewoli, rusyfikacji i germanizacji, po wielkich powstaniach, wolna Polska powróciła na mapę świata” .

W piątek, 9 listopada odbyła się w naszej szkole uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Miała charakter szczególny – w 2018 roku  przypada bowiem  100. rocznica odzyskania  niepodległości przez Polskę.  Po 123 latach zaborów – niewoli naznaczonej walką    i wysiłkiem kliku pokoleń  Polaków – nasz kraj stał się wolny.

Uczniowie klas IV – VIII zaprosili i zabrali społeczność szkolną w patriotyczną podróż  po Polsce. W siedmiu przystankach  zaprezentowali naszą historię, piękną przyrodę , ciekawe miejsca, najważniejsze wartości, rozmowy Polaków i to, z czego jesteśmy dumni. Występ miał charakter montażu wokalno – muzycznego  połączonego ze scenkami oraz pokazem multimedialnym, który urozmaicił i ubarwił całość.

Po części artystycznej przyszła kolej na uczczenie tej wyjątkowej rocznicy śpiewem. Szkoła zabrzmiała melodią piosenek patriotyczno – żołnierskich we wspólnym wykonaniu przedszkolaków, uczniów klas 0 –VIII  oraz oczywiście nauczycieli. Zaśpiewaliśmy popularne  „Legiony”, „ Przybyli ułani”, „Pierwszą Kadrową”, „Jak to na wojence ładnie”, „Polskie kwiaty”, „Bo to nasz kraj”, „Płynie Wisła, płynie”, „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Ostatni akcent  uroczystości to godzina 11:11 i odśpiewanie 4 zwrotek hymnu państwowego  w ramach akcji MEN  „Rekord dla Niepodległej”, w którym nasza szkoła wzięła udział.

Dwie godziny minęły w podniosłym, radosnym, żywiołowym nastroju, bo taki też jest charakter tej rocznicy.  Minęło100 lat od pierwszego dnia wolności odzyskanej  po wielu latach mroków niewoli. Życzymy naszej Ojczyźnie następnych 100 lat przeżytych w wolności, pokoju  i dobrobycie.