30! AKCJA SPRZĄTANIE ŚWIATA - POLSKA

Utworzono dnia 15.10.2023, 21:38

Po raz kolejny nasza szkoła dołączyła do Akcji Sprzątanie Świata- Polska  we współpracy z fundacją  Nasza Ziemia . W dniu 29 września uczniowie klasy VI, VII i VIII  \w trzech grupach wyruszyli w teren  wraz z opiekunami i przeprowadzili akcję sprzątania w okolicy Trzciany . Akcja poprzedzona została wystawą tematyczną przygotowaną przez Szkolną Grupę „ Ekolożek i Ekologów”. Tematem  przewodnim tegorocznej już 30!Akcji Sprzątanie świata- Polska  było hasło „ Sprzątanie świata łączy ludzi”. Wyruszyliśmy z naszą akcją w teren mając świadomość jej społecznego charakteru   i pamiętając o tym , że wspólnie pracujemy na jeden wynik, który Fundacja Nasza Ziemia podsumuje w jedynym w Polsce raporcie Akcji Sprzątanie świata promującym ideę nieśmiecenia w naturze.  Od tego roku fundacja Nasza Ziemia w przekazanym  nam  materiałom edukacyjnym szczególny nacisk zwróciła na odpady, które często umykają naszym oczom, a które stanowią bardzo duży problem dla środowiska- są to niedopałki papierosów i kapsle.

Dodatkowym działaniem, które zaplanowaliśmy w ramach promowania dobrych, proekologicznych postaw było zorganizowanie w dniu 6 października wycieczki rowerowej   z klasą VI do PSZOK w Czerminie. Pracownik PSZOK p. E. Sipiór opowiedziała młodzieży o zasadach działalności naszego lokalnego Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. W czasie tego wydarzenia mieliśmy również okazję dowiedzieć się z jakimi problemami i wyzwaniami  związanymi z gospodarką odpadami i ochroną środowiska ma do czynienia nasza gmina. Spotkanie utwierdziło nas w przekonaniu, jak ważne są kwestie związane z segregacją i recyklingiem domowych odpadów a troska o środowisko naturalne to nasza wspólna sprawa. Wracając do szkoły zaplanowaną trasą rowerową mieliśmy okazję podziwiać piękno  i wartość otaczającej nas przyrody  i miejsca w którym żyjemy.