ANDRZEJKI, KATARZYNKI NASZEJ SZKOLNEJ RODZINKI.

Utworzono dnia 06.12.2017, 23:14

Andrzejki, Katarzynki naszej szkolnej rodzinki.

Zgodnie z tradycją w wigilię świętego  Andrzeja odbywają się liczne zabawy, podczas których chętni do poznania przyszłości wróżą sobie, przelewając roztopiony wosk przez otwór klucza, a następnie ,, odczytują” cień rzucany przez odlew. Często także doszukują się symbolicznych znaczeń w przedmiotach, nabierających w tym dniu szczególnej mocy.

Również  uczniowie klas IV - VII naszej szkoły przeżyli wspaniały wieczór wypełniony wróżbami, konkursami i dobrej zabawy. Przy wróżbach czuwały uczennice klasy VII, które przy specjalnych stolikach przepowiadały przyszłość. Była magiczna kula, losowanie zawodów, lanie wosku i wróżby z kubeczków. Żywe  jest, więc ludowe  przysłowie „ Na Świętego Andrzeja, błyska pannom nadzieja” Dużym  uznaniem cieszyły się konkursy taneczne, zabawa w krzesełka no i oczywiście niezawodna „chusteczka”. O oprawę muzyczną zadbał absolwent szkoły Adam Głaz, który świetnie trafił w gust swoich młodszych kolegów. Bawili się przy rytmach muzyki, którą lubią najbardziej. Nie było „podpierania ścian” – zamiast tego pełna frekwencja na „parkiecie”. Dopełnieniem zabawy był pyszny poczęstunek dla poszczególnych klas, za którego przygotowanie dziękujemy rodzicom.

oprac. Jadwiga Rządzka