BLIZNA -WYCIECZKA KLAS I-III

Utworzono dnia 02.10.2018, 21:57

Blizna- 20.09.2018. Wycieczka klas 1-3 do parku historycznego.

Park historyczny stworzono na terenie byłego niemieckiego poligonu wojskowego SS „Heidelager” w kompleksie leśnym w pobliżu Pustkowa, gdzie znajdował się obóz pracy i dowództwo poligonu. W latach 1943- 1944 hitlerowskie Niemcy prowadziły prace nad „cudowną latającą bronią”- rakietami V1 i V2. Dzięki ogromnemu zaangażowaniu i ryzyku polskiego ruchu oporu 40% rakiet wystrzelonych przez Niemców miało wady techniczne i nie dolatywało do celu.

W trakcie zwiedzania parku uczniowie zobaczyli replikę rakiety V2, zachowane resztki instalacji poligonu, wyrzutni, zrekonstruowany barak, w którym znajdują się ciekawe eksponaty, zdjęcia i dokumenty z lat II wojny światowej. Obejrzeli również obelisk upamiętniający Polaków poległych w operacjach wywiadowczych. Mogli wejść do oryginalnych pojazdów wojskowych: samolotu i samochodów pancernych. Mieli również możliwość przejażdżki opancerzonym samochodem rozpoznawczym BRDM2.

Na zakończenie pobytu w Bliznej uczniowie zjedli pyszne kiełbaski z grilla.