CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM

Utworzono dnia 05.03.2019, 22:33

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM !

Życie poświęcić warto jest tylko dla jednej idei, idei wolności!

Jeśli walczymy i ponosimy ofiary to dlatego, że chcemy właśnie  żyć,

ale żyć jako ludzie wolni, w wolnej Ojczyźnie.

W dniu 1 marca w naszej szkole odbył się apel przygotowany z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest żołnierzom II konspiracji - antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia z lat 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawiali opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej ZSRR, toczyli walkę ze służbami bezpieczeństwa ZSRR i podporządkowanymi im służbami w Polsce.
            Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu narodowego, po czym uczniowie klas   VI - VIII wzięli udział w prezentacji multimedialnej oddającej rzeczywistość tamtego czasu. W ciekawej formie przedstawione zostały informacje oddające miejsca, charakter oraz zakres walk zbrojnych i politycznych Polaków o suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej. Dlaczego żołnierze rozwiązanych oddziałów Armii Krajowej i innych organizacji zbrojnych kontynuowali walkę? Przypomniane zostały wspaniałe postacie m. in.  Witolda Pileckiego, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, Danuty Siedzikówny „Inki”. Krótkie, dobrze zrobione i pobudzające wyobraźnię filmiki, ciekawa narracja i piosenki znanych raperów o Żołnierzach Wyklętych złożyły się na całość uroczystości, która uświadomiła nam, że powinniśmy zawsze mieć w pamięci bohaterów, którzy w godzinie próby "zachowali się jak trzeba".