"JUŻ JĄ WIDZIELI IDĄCĄ..." NARODOWE ŚWĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 22.11.2016, 13:25

„ Już Ją widzieli idącą…”

10 listopada w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. Uczniowie klas I – VI przygotowali i przedstawili słowno – muzyczny montaż prezentujący najważniejsze wydarzenia, które doprowadziły do odzyskania przez Polskę niepodległości w listopadzie 1918 roku. Ze szkolnej sceny można było usłyszeć m. in. wiersze Marii Konopnickiej, Tadeusza Kubiaka, Antoniego Słonimskiego, usłyszeć pieśni takie jak „Rota”, „Biała róża”, „Przybyli ułani pod okienko”, „Orlątko”. Występującym towarzyszył multimedialny pokaz dzięki któremu nasi uczniowie zobaczyli obronę Lwowa    w listopadzie 1918 roku i bohaterstwo Orląt Lwowskich.  Zaprezentowany program wprowadził  całą szkolną społeczność w odświętny nastrój i patriotyczną refleksję nad męstwem i ofiarnością naszych przodków, którzy przez 123 lata niewoli nie ustawali w walce o wolną Polskę. Uroczystość zakończyła się pokazem filmu Tomasza Bagińskiego pt. „Animowana Historia Polski”.

Już Ją widzieli idącą
żołnierze nasi w okopach,
koronę miała na głowie
i krew zakrzepłą na stopach.

Widzieli Ją i mówili,
że tędy droga jej bieży,
kędy rząd mogił żołnierskich
bez krzyżów gdzieś w polu leży.

Widzieli Ją i mówili.
wieść coraz dalej się szerzy...
Czyżby naprawdę wyrosła
z serc tych zabitych żołnierzy?

opac. Jadwiga Rządzka