KLASA I i II W MUZEUM LALEK

Utworzono dnia 27.05.2018, 23:43

Klasa I II na wycieczce w Pilźnie i Stobiernej

Dnia 17 maja 2018 r. uczniowie klasy I i II wyjechali na wycieczkę do Muzeum Lalek w Pilźnie. W salach ekspozycyjnych dzieci oglądały lalki wykonane z drewna, porcelany, wosku, metalu i plastiku, pochodzące z różnych stron świata. „Na babcinym strychu” obejrzały ciekawy spektakl światła i dźwięku – „Jak pory roku wędrowały po świecie”. Podziwiały wystawę lalek antycznych z różnych stron świata, lalek polskich w strojach regionalnych i historycznych oraz lalek teatralnych (pacynki, marionetki, kukiełki). Duże zainteresowanie wzbudził zbiór lalek z Japonii ilustrujący dzieje kraju kwitnącej wiśni.

Pani przewodnik zaprowadziła nas także do pracowni krawieckiej, gdzie zostaliśmy zapoznani z metodą szycia ubranek i wykonywania bucików dla lalek. Poznaliśmy tajniki tworzenia porcelanowych figurek i poszczególnych elementów laleczek (głowy, rączek, nóżek). Wielką radość sprawiła dzieciom zabawa kukiełkami i pacynkami w kącikach teatralnych.

Następnie udaliśmy się do Stobiernej. Nie jechaliśmy na wycieczkę w góry, ale dochodząc do Osady Słowiańskiej musieliśmy zdobyć niemałą górkę, skąd roztaczał się przepiękny górzysty krajobraz. Odwiedziliśmy znajdujący się nieopodal „Park owadów", w którym zgromadzonych jest kilkanaście gatunków owadów powiększonych około dwieście razy. W Osadzie dzieci podziwiały panoramę okolicy z wieży strażniczo-widokowej, przymierzały słowiański strój i opancerzenie woja. Uczestniczyły w warsztatach malowania tarcz, robienia i pieczenia podpłomyków oraz lepiły gliniane naczynia.

Uczniowie, pełni wrażeń, z pamiątkami i z uśmiechem na ustach, szczęśliwie wrócili do domu. Zapraszamy do foto – relacji.

oprac. Maria Głaz