KU WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Utworzono dnia 04.03.2020, 21:04

Ku Waszej Pamięci Żołnierze Wyklęci!

„Walka beznadziejna, walka o sprawę z góry przegraną, bynajmniej nie jest poczynaniem bez sensu. [...] Wartość walki tkwi nie w szansach zwycięstwa sprawy w imię której się ją podjęło, ale w wartości tej sprawy”.

1 marca obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W 2011 r. Sejm RP przyjął uchwałę o ustanowieniu w tym dniu święta państwowego, aby uczcić pamięć żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. 1 marca nie jest datą przypadkową. Tego dnia 1951 roku w kazamatach mokotowskiego więzienia komuniści strzałem w tył głowy zamordowali siedmiu członków IV Zarządu Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość". Z okazji święta odbył się w naszej szkole apel upamiętniający Żołnierzy Wyklętych – Żołnierzy Niezłomnych. Miał charakter audycji radiowej nadanej przez szkolny radiowęzeł. Uczniowie klasy V, VII i VIII  przedstawili skomplikowaną sytuację Polski po II wojnie światowej, przypomnieli piękne postacie Witolda Pileckiego i Łukasza Cieplińskiego oraz wyjaśnili  przyczyny dla których żołnierze drugiej konspiracji nie uznali zakończenia wojny, stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Stalinowi.

Ten dzień przypomina nam ofiarę Żołnierzy Niezłomnych i nakazuje oddać cześć za świadectwo męstwa, hartu ducha i poświęcenia  w godzinie próby.