KU WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

Utworzono dnia 07.03.2022, 22:02

KU WASZEJ PAMIĘCI ŻOŁNIERZE WYKLĘCI

1 marca w naszej szkole odbył się apel z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzień ten poświęcony jest żołnierzom II konspiracji - antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia 1944 - 1963. Żołnierze Wyklęci często zwani Żołnierzami Niezłomnymi w ramach ruchu partyzanckiego, stawili opór sowietyzacji Polski i podporządkowaniu jej Stalinowi.

Uczniowie klas   VII - VIII wzięli udział w prezentacji multimedialnej oddającej rzeczywistość tamtego czasu. Przedstawione zostały informacje oddające miejsca, charakter oraz zakres walk Polaków o suwerenność Polski po zakończeniu II wojny światowej. Przypomniane zostały piekne postacie m. in. Witolda Pileckiego, Hieronima Dekutowskiego „Zapory”, Łukasza Cieplińskiego „Pługa”, gen. Augusta Fieldorfa „Nila”.

Krótkie, pobudzające wyobraźnię filmiki i piosenki znanych raperów o Żołnierzach Wyklętych złożyły się na całość uroczystości, która uświadomiła nam, że zawsze powinniśmy mieć w pamięci bohaterów, którzy w godzinie próby "zachowali się jak trzeba".