LEGIONY

Utworzono dnia 14.10.2019, 18:17

W kinie „Galaktyka”

W dniu 8 października uczniowie klas VII – VIII udali się do kina „Galaktyka”    w Mielcu na film pt. „Legiony”. Jest to najnowsza polska produkcja, imponujący rozmachem film historyczny o wchodzących w dorosłość młodych ludziach, którzy w imię wyznawanych wartości i ideałów  rzucili się w wir walki przeciwko europejskim tyranom. Tocząca się    w latach 1914–1916 akcja przedstawia ważne dla Polaków wydarzenia z lat I wojny światowej, które w 1918 roku doprowadziły nas do niepodległości. Oprócz wielkiej historii, to również opowieść o przyjaźni, marzeniach, gorącym uczuciu i dorastaniu w trudnych czasach. Obok postaci fikcyjnych, w filmie pojawia się szereg osób znanych z kart historii: brygadier Józef Piłsudski, porucznik Stanisław Kaszubski ps. „Król”, rotmistrz Zbigniew Dunin-Wąsowicz, porucznik Jerzy Topór-Kisielnicki. Na planie „Legionów”, reżyser Dariusz Gajewski zgromadził prawdziwą plejadę gwiazd, z których wiele należy do młodego pokolenia polskich aktorów: Sebastian Fabijański, Bartosz Gelner, Wiktoria Wolańska, Jan Frycz, Borys Szyc, Mirosław Baka, Antoni Pawlicki. Film zebrał bardzo dobre recenzje naszych uczniów, którzy jednogłośnie stwierdzili, że warto było go obejrzeć.