LEKCJA HISTORII

Utworzono dnia 06.02.2020, 19:47

Lekcja historii z Grupą Rekonstrukto

W dniu 3 lutego uczestniczyliśmy w pokazie historycznym zatytułowanym „Wrzesień 39”. Z Grupą Artystyczną „Rekonstrukto” wyruszyliśmy w czasy II Rzeczypospolitej, a następnie pierwszych dni II wojny światowej.

Zobaczyliśmy polskiego żołnierza i jego wyposażenie używane podczas kampanii wrześniowej 1939 roku. Dowiedzieliśmy się co nosił w podręcznym plecaku  i dlaczego zakładał hełm typu „Salamandra”. Poznaliśmy taktykę walki oraz poszczególne elementy uzbrojenia polskiej przedwojennej armii.

Artyści zaprezentowali dużą kolekcję broni – replikę ciężkiego karabinu maszynowego, pistoletów, granatów i bagnetów.  Okazało się, że część naszych uczniów doskonale orientuje się w nazwach i typach karabinów polskich, niemieckich czy radzieckich. Bezbłędnie odpowiadali na zadawane w tym temacie pytania.   Dużo śmiechu wywołał pokaz zakładania masek przeciwgazowych typu Słoń. Trzech ochotników, przy wielkim  aplauzie publiczności, musiało na czas je skompletować i założyć na głowę. Na zakończenie pokazu uczniowie ćwiczyli musztrę oraz umiejętność zachowania tajemnicy sprawdzając, kto nadaje się do wojska.

Aby każdy uczestnik pokazu mógł jak najwięcej wynieść z tej lekcji, miał możliwość obejrzenia i wzięcia do ręki rekwizytów, przymierzenia hełmu, nałożenia plecaka.  Była to z pewnością ciekawie opowiedziana lekcja historii, zaprawiona sporą dawką wiedzy  i dobrego humoru.