MIELECKIE HISTORIE WOJENNE

Utworzono dnia 31.01.2020, 20:22

MIELECKIE HISTORIE WOJENNE

Uczniowie klasy V, VII i VIII w dniu 29 stycznia 2020 r. odwiedzili Muzeum Regionalne    w Mielcu, gdzie prezentowana jest wystawa przygotowana z okazji 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Pokazuje ona okres okupacji niemieckiej w regionie mieleckim oraz dzieje mielczan    w latach 1939-1945. Tamten czas poznajemy poprzez pryzmat konkretnych postaci, np. sprzedawcy w sklepie, aptekarza, więźnia obozu koncentracyjnego, żołnierza lub Żyda.  O okupacyjnej rzeczywistości przypominały również  obwieszczenia i plakaty umieszczone na słupie ogłoszeniowym, flaga z hitlerowską swastyką, niemieckie nazwy ulic,  postać jednego  z mieleckich gestapowców. Oprócz ciekawych eksponatów w postaci broni, mundurów, drutu kolczastego, obozowych pasiaków czy przedmiotów codziennego użytku, wystawa obfitowała    w  liczne materiały multimedialne jak tablet, telewizor,  ramki cyfrowe. Można było też znaleźć stanowiska, gdzie uczniowie przybijali na specjalnych kartach kopie pieczęci hitlerowskich funkcjonujących w Mielcu w czasie okupacji. Ważną częścią wystawy był film pt. „ Mieleckie historie wojenne” -  ciekawy dokument pokazujący  w części pierwszej Mielec i mielczan w okresie międzywojennym, a następnie wybuch wojny   i gehennę  tamtych dni.

Takie wycieczki dają z pewnością wiele do myślenia, prowokują osobiste refleksje oraz, miejmy nadzieję, silne postanowienie: Nigdy Więcej Wojny!