NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 15.11.2023, 20:27

NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęliśmy w naszej szkole 10 listopada uroczystą akademią. Uczniowie klasy VII i VI przygotowali program słowno – muzyczny zatytułowany „Pociąg do wolności”. Prowadzący przypomnieli ważne fakty z historii Polski, które doprowadziły do zaborów, oraz zmagania Polaków w walce w powstaniach i w I wojnie światowej o niepodległość państwa, a także działania, które przywróciły Polskę na mapę Europy po 123 latach niewoli.

W murach szkoły rozbrzmiały pieśni patriotyczne, tj. „Rota”, „Warszawianka”, „Marsz Pierwszej Brygady”, „Panie, któryś jest na niebie”. O symbolicznej godz. 11.11 zapalono znicz pamięci i Świecę Niepodległości, a wszyscy uczniowie i nauczyciele wspólnie zaśpiewali hymn państwowy, włączając się do ogólnopolskiej akcji Ministerstwa Edukacji Narodowej „Szkoła do hymnu”.

Występ zakończył się koncertem pieśni żołnierskich i patriotycznych. Cała społeczność szkolna chętnie włączyła się i razem odśpiewano znane piosenki, tj. „Rozkwitały pąki białych róż”, „Wojenko, wojenko”, „Przybyli ułani pod okienko” czy „Pierwsza Kadrowa”. Udziałem w uroczystym apelu oddaliśmy cześć i pamięć tym, którzy walczyli o wolność naszej Ojczyzny, o to „Żeby Polska, była Polską”.

11 listopada 2023 r. podczas gminnych uroczystości Narodowego Święta Niepodległości w Czerminie, przedstawiciele szkoły uczestniczyli w Mszy św. za Ojczyznę i złożyli kwiaty na Grobie Nieznanego Żołnierza.