"OD ZIARENKA DO BOCHENKA"

Utworzono dnia 07.09.2016, 23:23

„Od ziarenka do bochenka”

Uczniowie klasy III i IV w dniu 26 listopada 2015 r. brali udział w lekcji muzealnej „Od ziarenka do bochenka” w Muzeum Regionalnym „Jadernówka”  w Mielcu. Poznali długą drogę od ziarna do wypieku chleba. Dowiedzieli się, jak dawniej wyglądała orka, siew, koszenie, młócenie i mielenie zboża. Obejrzeli slajdy przedstawiające dawne narzędzia rolnicze i gospodarskie, a także trud pracy rolnika. Uczniowie bezbłędnie rozpoznawali kłosy różnych gatunków zbóż. Zobaczyli etapy wypieku chleba i przedmioty służące do wypieku chleba, takie jak: dzieża, niecka, łopata, plecione koszyki.

W trakcie prezentacji przypomnieliśmy tradycje i przysłowia związane z chlebem i wypiekiem chleba oraz uczące szacunku dla ciężkiej pracy na roli i chleba.

Następnie grupa zwiedzała ekspozycję zatytułowaną „Stare aparaty fotograficzne” oraz altanę fotograficzną, w której mieli pracownię znani mieleccy fotografowie August Jaderny i jego syn Wiktor.

Zwiedziliśmy również dawną część mieszkalną rodziny Jadernych, gdzie zachowały się meble i przedmioty codziennego użytku. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia, wszak w muzeum fotografii nie mogło ich zabraknąć. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się zdjęcia w tzw. monidłach, które rozbawiły uczestników wycieczki.

oprac. Barbara Tychanowicz