POZNAJ POLSKĘ - WARSZAWA

Utworzono dnia 05.11.2021, 22:47

„POZNAJ  POLSKĘ” – Warszawa

28 października 51 uczniów z  klas IV - VIII  wraz z opiekunami  udało się na dwudniową wycieczkę do Warszawy. Wyjazd został zorganizowany w ramach rządowego projektu „Poznaj Polskę” z którego nasza szkoła otrzymała dofinansowanie. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od wizyty w Pałacu Kultury i Nauki, a dokładnie od popularnej „trzydziestki”, czyli trzydziestego piętra budynku. Z wysokości  114 metrów rozciąga się imponująca  panorama miasta, z widokiem na cztery strony świata z którego mogliśmy objąć wzrokiem całą Warszawę.

Kolejnym punktem programu były odwiedziny w miejscu urodzenia Marii Curie – Skłodowskiej. W kamienicy przy ulicy Freta 16 mieści się muzeum poświęcone najwybitniejszej polskiej uczonej – tu zobaczyliśmy obszerny zbiór oryginalnych notatek, listów, fotografii, dokumentów oraz rzeczy osobistych noblistki i jej rodziny.

Następnie pojechaliśmy po budynek Sejmu, gdzie spotkaliśmy się z posłanką p. Jadwigą Emilewicz. Opowiedziała nam o blaskach i cieniach pracy posła, odpowiadała na pytania uczniów, a z chętnymi pozowała do selfie

Drugi dzień przeznaczony został na odkrywanie Warszawy, jej niezwykłej historii i miejsc, które wpisały się na trwale w historię miasta i kraju. Zaczęliśmy od  Łazienek Królewskich - poznaliśmy historię Belwederu, Pomnika Chopina, Starej Pomarańczarni i słynnego Pałacu na Wodzie. Potem przyszedł czas na Stare Miasto i jego urokliwe zakątki, Zamek Królewski, Kolumnę Zygmunta, Archikatedrę św. Jana, Pomnik Małego Powstańca.

Nasza przygoda z Warszawą zakończyła się w Muzeum Neonów, gdzie zagłębiliśmy się w barwną historię reklam świetlnych, poznaliśmy pracę artystów, grafików i architektów, którzy kilkadziesiąt lat temu, w dobie szarej rzeczywistości PRL-u swoimi unikalnymi kreacjami graficznymi  zrewolucjonizowali polski pejzaż miejski.

Pełni wrażeń, ale i świadomi, że tak wiele jeszcze zostało do zobaczenia ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.