PROFILAKTYKA Z TEATREM "KURTYNA"

Utworzono dnia 12.03.2023, 23:55

Dzień teatralnej profilaktyki z Teatrem „ Kurtyna” z Krakowa

Rozmowa profilaktyczna poprzez sztukę teatralną przynosi wiele korzyści, jest łatwiejszą formą przekazu i dotarcia do młodego człowieka, pobudza jego wyobraźnię i wrażliwość. Z tego profilaktycznego narzędzia skorzystali uczniowie klasy VI, VII i VIII biorąc w dniu 3.03 2023 udział w spektaklu profilaktycznym zaprezentowanym w naszej szkole przez aktorów z teatru „Kurtyna” w Krakowie. Spektakl nosił tytuł „Cisza” . Jego tematem był stres i depresja jako źródło uzależnień, przemocy i agresji, człowiek w relacjach z samym sobą i bliskimi, problem alienacji.

Wartości wychowawczo-profilaktyczne przedstawione w spektaklu to edukacja zdrowotna- radzenie sobie ze stresem, zdrowie i życie jako najważniejsza wartość, pokonywanie słabości, zagrożenia związane z uzależnieniem od alkoholu i narkotyków poszerzenie wiedzy na temat środków uzależniających i zagrożeń z nimi związanych. Bezpieczeństwo, profilaktyka zachowań ryzykownych- samookaleczenia jako „lekarstwo” na narastające napięcie, depresja i wynikające z niej myśli samobójcze, wpływ grupy rówieśniczej, kłamstwo jako broń raniąca najbardziej, wsparcie rodziców oraz szkoły.

W spektaklu przedstawiono chłopaka o imieniu Maciek. Wydawać by się mogło, że główny bohater  ma mnóstwo kolegów, jest bardzo lubiany i prowadzi szczęśliwe życie. Jednak nic bardziej mylnego, okazało się bowiem, że to wszystko maska, którą chłopak zakładał  wychodząc z domu. Tak naprawdę nie miał żadnych przyjaciół. Najgorsza była  jednak jego relacja z  rozwiedzionymi rodzicami. Maciek mieszkał z mamą i jej konkubentem. Nie czuł się kochany, ani potrzebny a wręcz odnosił wrażenie przeszkadzającego. Z ojcem widywał się rzadko i nie miał od niego żadnego wsparcia. Pamiętając z dzieciństwa kłótnie rodziców nastolatek niesłusznie obwiniał się o to, że był powodem rozwodu mamy i taty. Odczuwał również coraz większe wrażenie, że życie ludzi którzy go otaczają byłoby znacznie szczęśliwsze gdyby go nie było na świecie. W chwilowym zapomnieniu o problemach pomogły mu alkohol i środki psychoaktywne. Niestety samotność, nawarstwiające się negatywne emocje i brak odwagi by o nich rozmawiać wpędziły chłopaka w depresję i popchnęły do próby samobójczej.

Czy potrafimy dostrzec problemy drugiego człowieka? Zauważyć nieme wołanie o pomoc? Jak sobie radzić w stanach depresyjnych i gdzie szukać pomocy? Na te i inne trudne pytania mogli znaleźć odpowiedź uczestnicy spektaklu.

Problematyka profilaktyczna związana z przedstawieniem kontynuowana będzie na lekcjach wychowawczych, aby uczniowie mogli podzielić się swoimi emocjami i wyrazić swoje zdanie na trudne aczkolwiek bardzo ważne i aktualne problemy  współczesnego świata.