Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

PRZYGODA Z PARAGRAFEM

Utworzono dnia 13.11.2019, 22:08

PRZYGODA Z PARAGRAFEM

 

            W dniu 12 listopada 2019 r. uczniowie naszej szkoły gościli w Ministerstwie Sprawiedliwości w Warszawie. Grupa uczniów licząca 23 osoby z klas VI-VIII przyjechała do stolicy, by wziąć udział w warsztatach edukacyjno-prawnych skierowanych do najmłodszych odbiorców, tj. uczniów szkół podstawowych.

            Specjalny program edukacyjny pn. „Przygoda kryminalistyczna” przybliża wiedzę dotyczącą prawa karnego, kryminalistyki oraz zapobiegania wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu czy podniesieniu świadomości odpowiedzialności za swoje czyny. Dlatego też, w warsztatach wykorzystywane są metody aktywizujące oraz zajęcia praktyczne związane z poruszaną tematyką.

            Przed godziną 10.00 grupa uczniów wraz z opiekunami: p. Martą Jagódką, p. Jadwigą Rządzką i p. Barbarą Tychanowicz weszła do siedziby Ministerstwa, która znajduje się przy Alei Róż 2 w Warszawie. Po przejściu bardzo dokładnej kontroli przeprowadzonej przez strażników, udaliśmy się do sali konferencyjnej na warsztaty. Przywitali nas: Pan prokurator, Pani koordynator warsztatów oraz pracownicy Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji i przedstawili porządek spotkania.

            W pierwszej części mieliśmy zajęcia z pracownikami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji. Czekały już nas akta sprawy dotyczące zniknięcia cennego obrazu z muzeum. Trzeba było dokładnie przeczytać notatkę ze zgłoszenia kradzieży oraz inne dokumenty pomocnicze, ważne w prowadzeniu dochodzenia. Należało oczywiście zabezpieczyć ślady. Pracownik CLKP wyjaśnił nam, że w pierwszej kolejności trzeba udać się na miejsce zdarzenia, aby zebrać ślady pozostawione przez sprawców i odpowiednio je zabezpieczyć. I tu zaczęły się czary, odkrywaliśmy tajniki „magicznych” proszków, działanie tajemniczych substancji, uczyliśmy się, jak szukać śladów, jak się zbiera odciski palców i jak się je bada. Mogliśmy sami za pomocą różnych środków, narzędzi i substancji odkrywać ślady daktyloskopijne. Trzy ekipy odpowiednio przygotowane, wyposażone w fartuchy ochronne, rękawiczki, maseczki i okulary zabezpieczyły zebrany materiał. Srebrna walizka, bez której funkcjonariusz nie przyjeżdża na miejsce zdarzenia, budziła naszą ciekawość.

            W drugiej części warsztatów Pan prokurator kontynuował śledztwo. Oczywiście było kilku podejrzanych, a po przeczytaniu zeznań, uczniowie wskazywali, kogo jeszcze przesłuchać, kto ma alibi, wobec kogo zebrano najwięcej dowodów. Pan prokurator uważnie wysłuchał naszych podpowiedzi i udał się prowadzić śledztwo do swojego gabinetu, a z nami spotkali się funkcjonariusze Służby Więziennej.

            W trzeciej części modułu dowiedzieliśmy się, na jakie kategorie dzielą się zakłady karne w Polsce, jak wygląda dzień pracy pracownika Służby Więziennej. Poznaliśmy zadania Służby Więziennej, do których należą przede wszystkim: dbanie o bezpieczeństwo społeczeństwa, dbanie o bezpieczeństwo osadzonych i resocjalizację więźniów. Dowiedzieliśmy się dużo na temat sposobów resocjalizacji więźniów, o tym, że mogą pracować, uczyć się, a nawet studiować. Mieliśmy okazję przymierzyć umundurowanie: kamizelkę ochronną,  kamizelkę kuloodporną, ochraniacze, kaski ochronne oraz zobaczyć różne rodzaje kajdanek. Była okazja do zadawania pytań, dzięki czemu mogliśmy się dużo dowiedzieć na temat pracy Służby Więziennej, która podlega pod resort Ministerstwa Sprawiedliwości.

            Podsumowując, podczas zajęć  uczniowie mieli nie tylko niepowtarzalną okazję do rozwiązania casusu wraz z pracownikami Centralnego Laboratorium Kryminalistycznego Policji jak i prokuratora, ale również możliwość poznania, jak wygląda dzień pracy w rzadkim zawodzie pracownika Służby Więziennej.

            W przerwie między poszczególnymi modułami zostaliśmy poczęstowani pysznymi ciasteczkami i sokami oraz mogliśmy zjeść II śniadanie tym razem nie na stołówce szkolnej, ale specjalnie przygotowane w gmachu Ministerstwa. Na zakończenie Pani koordynator wręczyła każdemu uczestnikowi warsztatów papierowe torebki z upominkami oraz Certyfikat dla Szkoły za udział w programie edukacyjnym Ministerstwa Sprawiedliwości zatytułowanym „Przygoda z Paragrafem” – PRZYGODA KRYMINALISTYCZNA.

            Następnie udaliśmy się na warszawską Starówkę, gdzie pod kolumną Zygmunta czekała na nas Pani przewodnik. Spacer po Warszawie rozpoczęliśmy od Zamku Królewskiego, następnie udaliśmy się na Rynek Starego Miasta pod pomnik Syrenki warszawskiej. Wzdłuż murów miejskim przeszliśmy po pomnik Małego Powstańca i spacerując Krakowskim Przedmieściem, zobaczyliśmy pomnik Adama Mickiewicza, gmach, w którym rozpoczęła pracę naukową Maria Curie-Skłodowska oraz Pałac Prezydencki. Podążyliśmy na Plac Piłsudskiego pod Grób Nieznanego Żołnierza. Dzień po uroczystościach obchodzonych z okazji 101. rocznicy odzyskania niepodległości oddaliśmy hołd żołnierzom poległym  w obronie Ojczyzny.

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny