SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

Utworzono dnia 22.10.2019, 21:59

SPEKTAKL PROFILAKTYCZNY

W dniu 22.10. 2019r. odbył się w naszej szkole spektakl profilaktyczny  pod tytułem „Dylemat” przygotowany przez Impresariat Artystyczny INSPIRACJA  z Krakowa. Spektakl skierowany był do uczniów klas IV-VIII.

„Dylemat” to opowieść o rodzącej się świadomości wagi własnych czynów   i konieczności ponoszenia ich konsekwencji u młodego i aroganckiego człowieka. Początkowo dopuszcza się on błahych i pozornie banalnych wykroczeń, których szkodliwość jest często bagatelizowana. Brak reakcji ze strony otoczenia lub zaledwie milcząca dezaprobata generuje w nim poczucie bezkarności i popycha  do działań w celu sprawdzenia, którą kolejną granicę może przekroczyć bez poniesienia konsekwencji.

Z kolei jego sceniczny przyjaciel staje przed ważnymi dylematami. Musi odpowiedzieć sobie na pytanie: kiedy kończy się bezwarunkowość przyjaźni        i lojalności, a zaczyna się współuczestnictwo w winie, poprzez przyzwolenie na przemoc i agresję. W pokazanej historii nie ujrzeliśmy jednoznacznego zakończenia – pewne kwestie pozostały  otwartymi.

W spektaklu poruszono tematykę zachowań agresywnych i przemocy – szczególnie przemocy rówieśniczej. Ukazano złożoność problematyki mechanizmów sprzyjających przyjmowaniu negatywnych postaw przez młodych ludzi. Widowisko stanowiło pewnego rodzaju impuls zmuszający widza do tego, aby nie przechodzić obojętnie wobec zjawiska agresji i przemocy oraz zachętę do podjęcia przeciwdziałania w stosunku do osób łamiących normy społecznego funkcjonowania. Widzowie mieli okazję próby odpowiedzi na pytanie: czy jako bierny obserwator nie staję się pośrednio współsprawcą?