SPOTKANIE Z AUTORKĄ KSIĄŻEK DLA DZIECI-PANIĄ EWĄ STADTMULLER

Utworzono dnia 30.11.2016, 10:32

Spotkanie z autorką książek dla dzieci – panią Ewą Stadtmüller

Cóż jest milszego dla autora, niż spotkanie z czytelnikami?

Dnia 23 listopada w naszej szkole odbyło się spotkanie z poetką, pisarką, autorką książeczek dla dzieci – panią Ewą Stadtmüller.

Pani Ewa Stadtmüller pochodzi z Krakowa, pisze od 20 lat i jest autorką znaną i cenioną w Polsce. Zadebiutowała w 1995 roku bajką „O tym jak świętojański robaczek otrzymał świetlistą szatkę”. Na stałe współpracuje z kilkoma  wydawnictwami, m.in. z Wydawnictwem Diecezjalnym Sandomierz, Skrzat, eSPe, Olesiejuk. Spod jej pióra wyszło ok. 100 książeczek dla dzieci i wiele utworów wierszowanych publikowanych na łamach różnych czasopism, m.in. „Jasia”, obecnie „Oli i Jasia” i „Płomyka”.

Pani Ewa Stadtmüller poprowadziła pogadankę na temat: „Jak powstaje książka?” Opowiedziała nam o tym, skąd czerpie pomysły, gdzie szuka inspiracji do napisania kolejnej książki, oraz o pracy autora i warsztacie pisarskim.

Do swoich opowieści angażowała uczestników spotkania. Wspólnie z uczniami przedstawiła bajkę o smoku. Odgadywaliśmy bohaterów znanych książek dla dzieci, a także wspólnie układaliśmy rymowanki o prezentowanych maskotkach. Przywiezione przez autorkę zabawki, pacynki i kukiełki własnej roboty pomagały ożywić fragmenty bajek, baśni, legend i wierszy.

Uczniowie mieli możliwość rozmowy o swoich upodobaniach czytelniczych i zadawania pytań. Najciekawsze pytanie zadane przez Natalię Trzpis z klasy III zostało nagrodzone książeczką. Na zakończenie chętni uczniowie zakupili książeczki z serii: „Zwierzaki – dzieciaki”, „O skrzacie Jagódce”, „Legendy polskie” i ustawili się w kolejce po autografy.

Zajęcia odbyły się w dwóch grupach wiekowych, o godz.8.30 - dla przedszkolaków, klasy „0” i klasy I, a o godz. 10.00 odbyły się warsztaty dla uczniów z klas III, IV i V.

Warto dodać, że pani Ewa Stadtmüller bardzo dobrze się czuła w naszej szkole, była zadowolona z serdecznego przyjęcia i z zainteresowaniem zwiedziła szkołę.

oprac. Barbara Tychanowicz