SPOTKANIE Z FIZJOTERAPEUTĄ

Utworzono dnia 06.04.2024, 23:19

Spotkanie z fizjoterapeutą

W dniu 20 marca gościliśmy w naszej szkole panią fizjoterapeutkę mgr Anetę Pezdę , która od wielu lat pracuje w Gabinecie Rehabilitacji Leczniczej w Czerminie. Spotkanie z Panią Anetą odbyło się  w ramach lekcji zawodoznawczej dla klasy VII i VIII oraz realizowanego w naszej szkole programu „ Trzymaj Formę”. Pani Aneta opowiedziała uczniom jak wyglądała jej droga do zawodu fizjoterapeuty, z uwzględnieniem poszczególnych etapów kształcenia, przedmiotów wiodących,   mocnych i słabych stron tego zawodu,  cech i umiejętności jakie powinna posiadać osoba ,która planuje wykonywać ten piękny aczkolwiek bardzo trudny zawód.

Po krótkiej prelekcji teoretycznej uczniowie mieli okazję obejrzeć praktyczny pokaz ćwiczeń jakie proponuje fizjoterapeuta podczas zabiegów rehabilitacyjnych. Z uwagi na wiek rozwojowy naszych uczniów zwrócono szczególną uwagę na pokazy ćwiczeń dotyczące kształtowania sylwetki oraz prawidłowej pozycji siedzącej w czasie pracy przy biurku czy  ławce szkolnej. Jak dowiedzieliśmy się ładna, wysportowana sylwetka i prawidłowa postawa ciała to jedne z warunków zdrowia  i sprawności. Zapewniają one nam nie tylko ładny wygląd, ale stwarzają optymalne warunki pracy układu ruchu oraz krążeniowo- oddechowego. Z poprawną postawą związana jest możliwość osiągnięcia maksymalnej wydolności i sprawności organizmu. Nasza sylwetka zmienia się wraz z rozwojem i zależy od działających na organizm czynników. O jakości sylwetki decydują: siła i wytrzymałość mięsni, stan odżywiania, nawyk poprawnego „ trzymania się”, przyjmowanie i utrzymywanie prawidłowych pozycji przy pracy w ławce szkolnej, przy odrabianiu lekcji i wykonywaniu prac domowych, organizacja czasu wolnego, zapewnienie odpowiedniej ilości ruchu i wysiłku fizycznego. Nasi uczniowie wiedzą już, że poprzez te czynniki mogą wpływać na sylwetkę i kształtować ją, nie dopuszczając do powstawania wad postawy.

To była bardzo „żywa” i pouczająca  lekcja, za którą serdecznie dziękujemy naszemu gościowi.