SPOTKANIE Z POLICJANTEM

Utworzono dnia 23.03.2019, 19:45

Dnia 13.03.2019r. gościliśmy panią Magdalenę  Skulinowską z  Komendy Powiatowej Policji w Mielcu, która  przeprowadził z uczniami prelekcje na temat: "Odpowiedzialność karna nieletnich".

Podczas spotkania zo­stały po­ru­szone na­stę­pu­jące zagadnienia:

- Ustawa do spraw nie­let­nich; wy­ja­śniono po­ję­cia: ma­ło­letni, nie­letni, osoba mło­do­ciana. Podkreślono, że od­po­wie­dzial­ność karna osób nie­let­nich roz­po­czyna się od 13 r. życia. Omówiono ro­dzaje kar, po­dano przy­kła­dowe prze­wi­nie­nia oraz ro­dzaje są­dów zaj­mu­ją­cych się ta­kimi sprawami.

- Omówiono sta­tus na­uczy­ciela jako funk­cjo­na­riu­sza pu­blicz­nego i co z tego wy­nika np. w sy­tu­acjach szkol­nych, kiedy na­uczy­ciel zo­stał po­szko­do­wany, wów­czas za­cho­dzi ści­ga­nie sprawcy z urzędu.

- Ustawa o wy­cho­wa­niu w trzeź­wo­ści; omó­wiono, co to zna­czy miej­sce pu­bliczne, po­dano przy­kłady. Wyjaśniono po­ję­cie "de­mo­ra­li­za­cji".

- Wyjaśniono, jak długo prze­wi­nie­nia nie­let­nich wy­słane do Rejestru Karnego ob­cią­żają ich konto.

- Omówiono po­ję­cie "wy­kro­cze­nie", po­dano liczne przy­kłady z życia spo­łecz­nego.

- Wyjaśniono, że uży­wa­nie i sprze­da­wa­nie pa­pie­ro­sów oso­bom nie­let­nim jest tak samo

trak­to­wane w pra­wie jak uży­wa­nie i sprze­da­wa­nie alkoholu.

- Omówiono sy­tu­ację uży­wa­nia e-papierosów, pod­kre­ślono, że w szkole nie ma przy­zwo­le­nia w tej spra­wie.

- Omówiono przy­kłady "nę­ka­nia", "znęcania się", " przemocy psychicznej" i wy­ja­śniono re­gu­la­cje w Kodeksie Karnym.

Zajęcia profilaktyczne w dużym stopniu przyczyniły się do wzrostu świadomości zachowań ryzykownych i niebezpiecznych wśród uczniów, mamy nadzieję że pozytywnie wpłyną na ich zachowanie w szkole i poza nią.