ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Utworzono dnia 17.08.2016, 13:07

10 listopada odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji Narodowego Święta Niepodległości. W tym roku został zorganizowany w trochę innej formule, albowiem przygotowali go uczniowie wszystkich klas w formie patriotycznego śpiewania. Polska pieśń patriotyczna i żołnierska zawsze towarzyszyła Polakom w trudnych momentach dziejowych, w jej rytmach zawarta jest opowieść o naszej Ojczyźnie i rodakach walczących o wolność. Mając w pamięci te prawdę przedszkolaki z oddziałów „0” oraz uczniowie klas 1 – 6 zaprezentowali żołnierskie pieśni z okresu I wojny światowej, pieśni o niepodległości i pięknie ojczystej ziemi. W repertuarze znalazły się m.in. „Wojenko, wojenko”, „Raduje się serce”, „Marsz I Brygady”, „Białe róże”, „Jak długo na Wawelu”. Było bardzo uroczyście i radośnie, szkoła rozbrzmiewała od pięknych melodii oraz tonęła w patriotycznych barwach - biało – czerwonych chorągiewkach, kokardkach, kotylionach. Każda klasa starała się odróżnić od pozostałych oraz podkreślić doniosłość tego święta m.in. poprzez strój – były żołnierskie mundury chłopców, ludowe ubiory dziewcząt, okolicznościowe rekwizyty. Gdyby któryś z uczestników czuł niedosyt śpiewania to na koniec wszyscy mieli możliwość wspólnego wykonania piosenki „Przybyli ułani pod okienko”.

oprac. Jadwiga Rządzka