TEST COOPERA

Utworzono dnia 17.11.2021, 10:18

Nasi uczniowie po raz drugi pobiegli w Teście Coopera.

Test Coopera to jedna z prób wytrzymałościowych podczas której można sprawdzić stan swojej kondycji fizycznej.  Próba została opracowana przez amerykańskiego lekarza K. H. Coopera na potrzeby armii USA w 1968 roku. Polega na 12-minutowym nieprzerwanym biegu, ocenie podlega pokonany dystans. Obecnie jest szeroko stosowana w świecie do badania kondycji fizycznej. Otwarte próby są przeprowadzone w różnych miastach Polski. Każdy może wziąć w nich udział i  sprawdzić swoje możliwości.

Pierwsza próba naszych uczniów na mieleckim Stadionie Miejskim odbyła się jeszcze w zeszłym roku szkolnym – w czerwcu 2021, wówczas pobiegło 14 uczniów, tym razem, 30 września były to już 23 osoby. Na uwagę zasługuje fakt, że podczas ostatniej próby pogoda nas nie rozpieszczała, bieg odbywał się w deszczu, a mimo to wszyscy zdecydowali się wziąć udział. Brawo za sportowy charakter!. Każdy uczestnik otrzymał certyfikat ze swoim wynikiem oraz tabelą do odczytania swojego poziomu sprawności fizycznej, w zależności od wieku i pokonanego dystansu. Sportową wycieczkę uzupełnił pobyt w Centrum zabaw Wywrotki, gdzie był czas na rekreację, naukę oraz doskonalenie jazdy na wrotkach.

W jesiennej deszczowej edycji byliśmy szkołą, która wystawiła najwięcej uczestników, dzięki bardzo dobrej współpracy z organizatorami nasi uczniowie otrzymali pamiątkowe koszulki propagujące ideę Testu Coopera i zachęcające do uczestnictwa w kolejnych edycjach lub innych wydarzeniach biegowych.

Najlepszy wynik względem płci, wieku i dystansu uzyskały uczennice:

Zofia Żelazko – 2 458 m

Małgorzata Tychanowicz – 2 153 m

Anna Soboń – 2 008 m

Gratulacje należą się jednak wszystkim, sam udział i podjęcie wyzwania szczególnie w tych warunkach pogodowych było już największym zwycięstwem.

Co zrobić by dobrze przygotować się do Testu?

Po pierwsze należy dobrze się rozgrzać, przygotowując organizm do wzmożonego wysiłku. Do testu powinno się przystępować maksymalnie skoncentrowanym i zmotywowanym. Na wyznaczony sygnał zacznij bieg. Pamiętaj, by na początku nie narzucić zbyt dużego tempa, ponieważ 12 minut szybkiego biegu to naprawdę duży wysiłek. Warto utrzymywać cały czas takie samo tempo, a dopiero w końcówce przyspieszyć. Jeśli podczas testu nagle opadniesz z sił – możesz chwilę odpocząć, jednak zrób to maszerując. Staraj się dać z siebie jak najwięcej, tak żeby po teście czuć duże zmęczenie – wówczas wynik testu będzie maksymalnie zbliżony do Twojej rzeczywistej wydolności. Po upływie 12 minut od rozpoczęcia biegu możesz się zatrzymać i zmierzyć przebytą odległość.