WYCIECZKA DO GRUSZOWA

Utworzono dnia 05.11.2019, 21:42

Wycieczka do Gruszowa

15 października 2019 r. uczniowie klas 1-3 wraz z wychowawczyniami pojechali na wycieczkę do Gruszowa, do Domu Chleba. Twórcą i opiekunem tego specyficznego mini skansenu jest pani Janina. Pani Janina zaprosiła uczniów do wielkiej stodoły, gdzie zgromadzone były niektóre urządzenia codziennego użytku dawnej wsi. Dzieci mogły zobaczyć m.in. maselnicę, żarna, chomąta i całe uprzęże dla koni, kosy, sierpy, skrzynie na odzież. Następnie gospodyni zaprosiła gości do starodawnej kuchni gdzie czekała na nich niespodzianka: herbata i pyszne, własnoręcznie upieczone przez panią Janinę, rogaliki drożdżowe. Po poczęstunku gospodyni opowiedziała o tym, jak dawniej pieczono chleb. Dzieci mogły również pod kierunkiem pani Janiny zrobić i upiec małe broziaki (w tamtej okolicy nazywane proziakami). Po pracy w kuchni uczniowie bawili się na małym placu zabaw. Pobyt był bardzo udany zwłaszcza, że dopisała pogoda.