W KRAINIE BAJTÓW

Utworzono dnia 08.11.2016, 13:44

W krainie bajtów

4 listopada 2016 uczniowie naszej szkoły obejrzeli spektakl profilaktyczny pt. "W krainie bajtów" w wykonaniu grupy teatralnej Inspiracja z Krakowa.

Aktorzy w zabawny sposób pokazali i uświadomili uczniom, jakie zagrożenia wynikają z uzależnienia dzieci i młodzieży od Internetu, telewizji i gier komputerowych. Dzieci wspaniale się bawiły, ale przede wszystkim uczyły się, jak bezpiecznie i mądrze posługiwać się Internetem oraz unikać pułapek, które może on stwarzać. Uczniowie dowiedzieli się, że surfując w sieci można być narażonym na wiele niebezpieczeństw.

W spektaklu  przedstawiono historię Ani, która gdy tylko wróciła ze szkoły, rzucała plecak w korytarzu i biegła do swojego najlepszego przyjaciela – komputerka, zresztą taka samą ksywkę nosiła w szkole „Komputerka” . Poświęcała większość czasu na gry komputerowe i ewentualnie telewizję, zaniedbując obowiązki domowe, naukę i przyjaciół. Aż pewnego dnia, gdy komputer przestał działać w jej pokoju, zjawił się Wielki Mistrz. Zabrał on naszą bohaterkę do komputerowego świata gier i Internetu. Tam przyszło dla Ani wielkie rozczarowanie, czuła się przestraszona i przerażona. Odkryła, ile niebezpieczeństw tam na nią czyhało i zdezorientowana  pragnęła wrócić do bezpiecznego realnego świata.

Jednym w wniosków Ani było to, że bohaterowie gier komputerowych mają zazwyczaj „kilka żyć”, my natomiast mamy jedno i szkoda go poświęcać w nadmiarze dla świata wirtualnego. Jest wiele ważniejszych, ciekawszych rzeczy do zrobienia i innych ciekawych form aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu.

Teraz nasi uczniowie wiedzą, że:

1)  nie należy siedzieć dłużej niż 30 minut przy komputerze dziennie,

2) nie należy odpowiadać na nieznane e- maile,

3)  nie należy przekazywać w sieci swoich danych osobowych,

4)  ważniejsze niż przejście kolejnego poziomu w grze jest spotkanie przyjacielem, przeczytanie książki,

5) ciągłe siedzenie przed komputerem pogarsza naszą sprawność i kondycję fizyczną.

oprac. Rafał Ćwięka