WAKACYJNY OBÓZ

Utworzono dnia 23.08.2016, 12:12

Obóz wypoczynkowy SP Trzciana nad Bałtykiem

4-14 lipca 2016

Uczniowie naszej szkoły w dniach 4-14 lipca przebywali  na obozie wypoczynkowym w bazie mieleckiego Hufca w Karwieńskich Błotach ok. 300 m. od linii brzegowej Bałtyku.

Był to drugi wyjazd uczniów SP Trzciana w to miejsce, wcześniej gościliśmy tam w lipcu 2014 r.

Program pobytu był dość bogaty, wiec nie traciliśmy czasu. Już w drodze nad morze pierwszym celem grupy był malowniczo położony nad rzeką Nogat Zamek w Malborku. Ten największy gotycki zespół zamkowy na świecie o powierzchni ok. 21 hektarów,  wpisany jest na prestiżową Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO. Kilkugodzinne zwiedzanie z przewodnikiem przeniosło nas w czasy średniowiecza. Była to bardzo ciekawa lekcja historii.

Opuszczając Malbork uczestnicy udali się na miejsce docelowe. Po zakwaterowaniu w namiotach odbyło się spotkanie z wychowawcami, którego celem było omówienie zasad panujących na obozie oraz regulaminu zachowania. Ten trudny (po nocy w autokarze)  dzień zamknęliśmy jeszcze wyjściem na plaże aby „przywitać się z morzem”.

Kolejny dzień przywitał nas niepewną pogodą wiec pojechaliśmy do Władysławowa. Tam zwiedzaliśmy Dom Rybaka a w nim: wieżę widokową, Muzeum Motyli oraz wystawę „Magiczny zawrót głowy”. Następnie spacerowaliśmy Aleją Gwiazd Sportu. Po południu grupa udała się do pobliskich Dębek.

Trzeci dzień pobytu to całodzienna wycieczka do Gdańska. W programie było zwiedzanie miasta z przewodnikiem, a tematami wycieczki to „Stare Miasto”, „Średniowieczny i dzisiejszy port Gdański wraz z rejsem po porcie” oraz Westerplatte. Na koniec piłkarski akcent, a mianowicie zwiedzanie stadionu Lechii Gdańsk.

Kolejny dzień to zasłużony odpoczynek, plażowanie, morska kąpiel, rozgrywki chłopców w piłkę nożna na plaży

Dzień piąty rozpoczął się pochmurnie wiec udaliśmy się na zwiedzanie latarni morskiej Stilo, a po południu chętni udali się do Gniewina. Miejscowość ta zasłynęła podczas EURO 2012, gdy to właśnie tam reprezentacja Hiszpanii miała swoja bazę pobytową. Od tego czasu ośrodek jest miejscem licznych zgrupowań i obozów młodzieżowych reprezentacji Polski w piłce nożnej i klubów polskiej Ekstraklasy. Tego dnia mieliśmy okazję obejrzeć mecz towarzyski Bytovii Bytów z Lechią Gdańsk. Po drodze do Gniewina wstąpiliśmy do kompleksu „Kaszubskie Oko” z wieżą widokową i placem zabaw.

Dzień szósty rozpoczęliśmy niedzielną Mszą Św. która miała niecodzienną oprawę. Odbyła się na leśnej polanie przy  kapliczce w 30 rocznicę funkcjonowania bazy mieleckiego hufca ZHP w Karwieńskich Błotach. Po południu odbyła się wycieczka do Parku Rekreacyjno - Edukacyjnego w Sarbsku, gdzie znajdują się m. in największe w Polsce fokarium, park miniatur latarni morskich, oceanarium prehistoryczne w wersji 3D, wrak na wspak i wiele innych atrakcji.

Ostatnie 3 dni spędziliśmy na miejscu,  a czas zajmowały: plażowanie, gry i zabawy, spacery plażą do pobliskiej Karwii.

Podczas pobytu dwukrotnie odbyła się dyskoteka, liczne rozgrywki piłki nożnej na plaży i obozowym boisku.  Kibice piłkarscy wieczorami śledzili w jadalni obozowej zmagania piłkarzy podczas EURO 2016. Było różne zabawy, konkursy i tańce integracyjne,

Bardzo szybko nadszedł ostatni dzień obozu, który zakończył się podsumowaniem pobytu, rozstrzygnięciem konkursów, rozdaniem nagród. Ostatni raz przed odjazdem wyszliśmy na plażę gdzie żegnało nas pięknie zachodzące słońce. Były ostatnie zdjęcia. Potem już ze łzą w oku  powrót do Trzciany.

W wyjeździe wzięło udział 36 dzieci z Trzciany, z tego 29 jest uczniami SP Trzciana, a 7 niedawnymi naszymi absolwentami . Kadrę wychowawczą stanowili: Rafał Ćwięka, Barbara Tychanowicz, Renata Ogorzałek, Marta Klich.

oprac. Rafał Ćwięka