"WTEDY BIŁY WSZYSTKIE DZWONY..."

Utworzono dnia 06.05.2022, 22:25

„Wtedy biły wszystkie dzwony...”

W piątek, 29 kwietnia 2022 r. w odbył się apel z okazji 231 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To ustawa zasadnicza zatwierdzona przez Sejm Wielki w roku 1791. Była efektem pracy i zabiegów stronnictwa patriotycznego, które dążyło do zreformowania ustroju ówczesnej Rzeczypospolitej i wprowadzenia zmian ratujących nasze państwo przed upadkiem.

Uczniowie klasy V i VII zaprezentowali krótką lekcję historii, która przeniosła wszystkich do XVIII w. przybliżając wydarzenia, okoliczności i postacie związane z powstaniem pierwszej polskiej konstytucji. Przedstawili obrady Sejmu Wielkiego, wysiłki patriotów i odczucia Polaków oczekujących na „majową jutrzenkę".

Przygotowując biało czerwone gazetki szkolne, ubierając stój galowy i przypinając dumnie kotylion uczniowie klas I – VIII oraz przedszkolaki wyrazili swą patriotyczną postawę. Chociaż od tych wydarzeń minęło kilka pokoleń Polaków, to nadal w naszej świadomości zajmują one bardzo ważne miejsce. Obowiązkiem nas wszystkich jest pielęgnowanie pamięci historii.

Uroczystość szkolną zakończyliśmy wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego.