WYCIECZKA DO AUSCHWITZ-BIRKENAU

Utworzono dnia 13.06.2022, 22:45

Wycieczka do Auschwitz – Birkenau

9 czerwca uczniowie klasy VI - VIII udali się Państwowego Muzeum  KL Auschwitz-Birkenau. Zwiedzanie rozpoczęli od przejścia przez słynną bramę z górującym nad nią napisem  Arbeit Macht Frei. To przez nią więźniowie wyruszali do codziennej, kilkunastogodzinnej morderczej pracy. Dalej zobaczyli baraki obozowe, w których dzisiaj znajdują się wystawy tematyczne. W każdym z nich można poznać inną część historii obozu, dowiedzieć się więcej o gehennie więźniów, zobaczyć ich rzeczy osobiste: garnki, protezy, okulary, dziecięce bucki i ubranka. Następnie młodzież udała się do obozu Birkenau czyli Auschwitz II, który był miejscem masowej eksterminacji Żydów. To tutaj zginęła przeważająca część ofiar KL Auschwitz. To tu były specjalnie zaprojektowane i wzniesione zespoły komór gazowych z krematoriami.

Ta wycieczka była z pewnością inna od wszystkich. Wizyta w takich miejscach jest silnym przeżyciem, zmusza do gorzkiej refleksji, smutnej zadumy i kołaczącej w głowie myśli – NIGDY WIĘCEJ WOJNY!