WYCIECZKA DO MIEJSCA PAMIĘCI AUSCHWITZ - BIRKENAU

Utworzono dnia 15.10.2023, 20:09

Wycieczka do Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau

W dniu 9 października uczniowie klas 7- 8 udali się do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau. Celem wycieczki było poznanie miejsca, które stało się symbolem niemieckich zbrodni popełnionych na Polakach, Żydach, Romach i wielu innych nacjach. Uczniowie w skupieniu i z powagą uczestniczyli w poruszającej lekcji historii. Zobaczyli baraki, plac apelowy, komory gazowe, krematorium. Udali się też do bloku śmierci, gdzie w jednej z cel śmiercią męczeńską zginął św. Maksymilian Maria Kolbe. Olbrzymie gabloty z przedmiotami osobistego użytku – buty, okulary, walizki, garnki, dziecięce ubranka uświadomiły im, co tak naprawdę działo się w Auschwitz.

Wizyta w takim miejscu zawsze jest realistyczną lekcją, która pokazuje niszczącą siłę totalitaryzmu i pogardy dla drugiego człowieka. Wycieczka była dla młodzieży wyjątkowa i poruszająca, a pani przewodnik zakończyła ją słowami „To ludzie ludziom zgotowali ten los”.