WYCIECZKA KLAS I - III

Utworzono dnia 05.11.2021, 14:34

WYCIECZKA KLAS I  -  III

W dniu 21 października 2021 r. uczniowie klas I-III wybrali się na wspólną, wyczekiwaną wycieczkę do Nowego Wiśnicza i Bochni w ramach pilotażowego przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki „Poznaj Polskę”.

Pierwszym miejscem, które zwiedzaliśmy był zamek Kmitów i Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. Pani przewodnik oprowadzała nas po pomieszczeniach zamkowych. Przemierzając kolejne sale mogliśmy zobaczyć makiety podkarpackich zamków, stare obrazy, meble, freski, gobeliny, wystawę „Rekonstrukcja ubiorów dziecięcych od XVII do XIX wieku”. Podziwialiśmy przepiękną panoramę Nowego Wiśnicza rozciągającą się z tarasu widokowego zamku. Ciekawostką tego zamku jest jedna z komnat przy kaplicy zamkowej. Została zbudowana tak, że stojąc w jednym jej kącie można usłyszeć nawet cichy szept z przeciwległego kąta. Następną atrakcją był „Bastion VR” – unikatowa podróż w czasie po wiśnickim zamku w scenerii XVIII wieku w technologii VR-360°, przy użyciu specjalnych okularów.

Piękna, słoneczna pogoda i zapach jesiennych liści z otaczającego zamek lasu sprzyjały zwiedzaniu, ale musieliśmy wyruszyć do najstarszej w Polsce kopalni soli w Bochni. Zjedliśmy pyszny obiad z deserem w Domu Pielgrzyma „U Świętego Mikołaja”. Wyposażeni w smaczne kanapki i napoje udaliśmy się w kierunku kopalni.

Wybraliśmy 4-godzinny program edukacyjny „Królestwo Skarbnika”. Było to zwiedzanie kopalni, połączone z animacjami, wirtualną podróżą w czasie i spotkaniem z dobrym duchem kopalni – Skarbnikiem. W komorze Ważyn na głębokości 223 m był czas na odpoczynek i grę w piłkę na podziemnym boisku. Podziemną kolejką wróciliśmy pod szyb Campi i windą górniczą wyjechaliśmy na powierzchnię.

Udział w wycieczce dzięki programowi „Zwiedzamy Polskę” pozwolił uczniom na poznanie niezbyt odległego regionu i jego dziedzictwa narodowego i kulturowego. Zwiedzanie zamku i kopalni pozostawiły bezcenne wspomnienia, do których dzieci będą wracać przez kolejne miesiące, a może i lata.