WYCIECZKA W PIERWSZYM DNIU JESIENI

Utworzono dnia 03.10.2021, 20:34

WYCIECZKA HISTORYCZNO – PRZYRODNICZA W PIERWSZYM DNIU JESIENI

W dniu 23 września uczniowie klas IV- VI uczestniczyli w wycieczce historyczno – przyrodniczej. Pierwszym miejscem, które odwiedzili, był Park Historyczny w Bliźnie. Muzeum znajduje się w miejscu niemieckiego poligonu doświadczalnego z czasów II wojny światowej. To tutaj Niemcy przeprowadzali eksperymenty z nowoczesną bronią – rakietami V-2 i latającymi bombami V-1.

Uczniowie mogli zobaczyć zachowane elementy instalacji poligonu niemieckiego, wyrzutni, hali montażowej, bunkry obserwacyjne, a także zrekonstruowany barak, gdzie zgromadzono eksponaty z czasów wojny, zdjęcia oraz dokumenty. Na terenie Parku Historycznego w Bliźnie uczniowie obejrzeli naturalnej wielkości makietę rakiety V-2 i samolot – pocisk V-1, samolot An-2, czyli popularny „Antek” oraz pojazdy wojskowe.

Następnie wszyscy wyruszyli na wycieczkę do lasu, gdzie instruktor poprowadził terenową lekcję przyrody. Uczestnicy wycieczki mieli okazję wyznaczać kierunki za pomocą kompasów, wskazywać kierunek północny na pięć różnych sposobów. Uczniowie rozpoznawali piętra lasu, poszukiwali różnych gatunków drzew, przypomnieli sobie zasady panujące w lesie oraz podziwiali piękno lasu w jesiennej szacie. Za prawidłowe odpowiedzi otrzymywali pieczątki i cukierki. Dla uczniów klasy V i klasy VI była to dobra okazja do powtórki z przyrody i utrwalenia wiadomości.

Z racji tego, że trasa wycieczki wiodła przez tereny byłego poligonu wojskowego napotykaliśmy na liczne leje po wybuchu bomb, a także miejsca, które służyły do kamuflażu czołgów.

Wędrując po lesie, dotarliśmy do hodowli konika polskiego w Białym Borze. Następnie udaliśmy się do zajazdu Gawrysiówka, gdzie czekały na nas aromatyczne grillowane kiełbaski i gorąca herbata. Po posiłku wszyscy uczniowie wzięli udział w zabawach integracyjnych, m.in. rzucali woreczkami i podkowami do celu. Na zakończenie wykonaliśmy pamiątkowe zdjęcia. Wróciliśmy z wycieczki integracyjnej zadowoleni i pełni wrażeń.