WYJAZD DO KINA GALAKTYKA

Utworzono dnia 16.09.2022, 23:24

Wyjazd do kina Galaktyka

15 września, w przededniu 83 rocznicy napaści ZSRR na Polskę, uczniowie kl. VII – VIII udali się do kina Galaktyka w Mielcu na film „Orlęta. Grodno’39”. Jest to pierwsza produkcja filmowa o agresji wojsk sowieckich na Polskę we wrześniu 1939 r. Przedstawia historię heroicznej walki mieszkańców Grodna z radzieckim najeźdźcą, historię dzieci i młodzieży, którzy podjęli walkę z agresorem, chociaż była walką beznadziejną.

Nasi uczniowie zobaczyli dramatyczny obraz wojny widziany oczami dwunastoletniego chłopca – Leona Rotmana. On, jego przyjaciele jak tysiące innych polskich dzieci zostały zmuszone do brutalnej konfrontacji z wojenną rzeczywistością napisaną przez Hitlera i Stalina. Zamiast książek wzięły do rąk karabiny by bronić swego miasta przed sowieckim najeźdźcą W nierównej walce wytrwali 3 dni, wykazali  się niezwykłym heroizmem i przeszli do historii jako Grodzieńskie Orlęta.

Seans był dla uczniów dobrą lekcją historii, wzbudził w nich różne przemyślenia, dał sporo do myślenia i po raz kolejny uświadomił czym dla ludzi  jest pokój.