Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Z WIZYTĄ U HENRYKA SIENKIEWICZA

Utworzono dnia 04.10.2016, 10:27

Z wizytą u Henryka Sienkiewicza

            Wtorek, 20 września przywitał nas rześkim powietrzem i jaskrawym słońcem. Zapowiadał się piękny dzień.  O 6.45 uczniowie klas IV, V i VI wyruszyli na wycieczkę zaplanowaną z okazji Roku Sienkiewiczowskiego. Trasa wycieczki przebiegała następująco: Oblęgorek – Zagnańsk – Kielce – Chęciny.

            Do Oblęgorka dotarliśmy już o godz. 9.00. Spacerkiem aleją lipową udaliśmy się do Pałacyku w Oblęgorku, gdzie mieści się Muzeum Henryka Sienkiewicza. Pałacyk w Oblęgorku to dar narodu polskiego okazji 25-lecia pracy literackiej dla przyszłego noblisty. Od 1900 roku służył Henrykowi Sienkiewiczowi jako letnia rezydencja. Zwiedziliśmy dawne mieszkanie pisarza – gabinet, w którym napisał m. in. powieść „W pustyni i w puszczy”, salon, jadalnię, palarnię i sypialnię. Następnie przeszliśmy na piętro pałacyku, gdzie znajdowała się ciekawa ekspozycja  z pamiątkami z licznych podróży, m. in. do Włoch, Hiszpanii czy do Afryki. Później udaliśmy się do sali kinowej, gdzie obejrzeliśmy interesującą prezentację multimedialną pt. „Afrykańska podróż”. Poznaliśmy ciekawostki i anegdoty z życia pisarza. 

            Nie mogliśmy pominąć kolejnej atrakcji. Zaledwie 18 km od Oblęgorka w Zagnańsku znajduje się jeden z najstarszych dębów w Polsce – Dąb „Bartek”. Jego wiek szacuje się od 700 do 1000 lat. Jesteśmy pod wrażeniem wielkości drzewa. Wrażenie zrobiły na nas także ogromne podpory teleskopowe, podtrzymujące potężne kanary drzewa. Mimo wielu dramatycznych zdarzeń, takich jak próchnienie pnia, pożar, uderzenie pioruna,  Dąb „Bartek” nadal jest drzewem żywym. Mamy nadzieję, że Dąb „Bartek” jeszcze przez długie lata będzie cieszył wzrok odwiedzających go turystów.

            Kolejnym punktem programu była Jaskinia Kadzielnia w Kielcach. O godz. 13.30 dotarliśmy na miejsce. Sprawnie podzieliliśmy się na dwie grupy. Ponieważ jaskinię zwiedza się w kaskach, szybko założyliśmy żółte lub niebieskie nakrycia głowy i śmiało ruszyliśmy za przewodniczką, by przenieść się w czasie i zobaczyć skamieniałości pochodzące z okresu dewonu. Przeszliśmy podziemną trasą turystyczną o długości 140 m składającą się z trzech jaskiń połączonych ze sobą: Jaskinię Odkrywców, Prochownię i Szczelinę na Kadzielni.

            Po jaskini oprowadzały nas panie przewodniczki – speleolożki. Opowiadały nam o zjawiskach zachodzących w jaskini, a także pokazały przykłady nacieków na ścianach. Obejrzeliśmy takie formy krasowe, jak sople stalaktytów, stożki stalagmitów, delikatne draperie i skupiska „kalafiorków”.

            Następnie udaliśmy się do oddalonych od Kielc o 17 km Chęcin. Tam w Centrum Nauki Leonarda Da Vinci interesująco i aktywnie spędziliśmy czas. Centrum popularyzuje nowoczesną naukę przez zabawę. Tematem wystawy zorganizowanej w Centrum jest zdrowy, dobrze funkcjonujący organizm ludzki. Obejrzeliśmy ekspozycję przedstawiającą pięć czynności człowieka – oddychanie, bicie serca, reakcje na bodźce, utrzymanie postawy pionowej ciała oraz prawidłowe odżywianie. Naszych uczniów szczególnie zainteresowały stanowiska, przyrządy i dawne gry znajdujące się na pierwszym piętrze. Chętnie zbijali kalorie na specjalnym kole, podciągali się na drążku lub ćwiczyli szybkość na bieżni.

            Na zakończenie przenieśliśmy się do czasów średniowiecza. Zamek Królewski w Chęcinach był ostatnim punktem bogatego programu wycieczki. Wspięliśmy się na wzgórze zamkowe, skąd rozciąga się rozległa panorama na Chęciny, Ziemię Kielecką i Góry Świętokrzyskie. Weszliśmy także na wieżę z tarasem widokowym, zaglądnęliśmy do skarbca, a na dziedzińcu zamkowym chłopcy na chwilę wcielili się w średniowiecznych rycerzy, przymierzając zbroję i próbując sztuk walki średniowieczną bronią. Eksponowane narzędzia tortur przestraszyły niejednego śmiałka z naszych wycieczkowiczów. W zamkowych kramikach zakupiliśmy pamiątki z wycieczki i skierowaliśmy się do autokaru.

            Przyjemnie i aktywnie spędziliśmy jeden z ostatnich ciepłych i słonecznych dni lata. Pełni niezapomnianych wrażeń wróciliśmy wieczorem do domu.

oprac. Barbara Tychanowicz

Zegar

Kalendarium

Lista wydarzeń w miesiącu Maj 2024 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny