ŻYWA LEKCJA HISTORII

Utworzono dnia 08.01.2024, 08:19

Żywa lekcja historii  –  Powstanie Styczniowe

3 stycznia gościliśmy w naszej szkole grupę pasjonatów historii „Rekonstrukto” z Lublina. Pokaz dotyczył okresu walk o odzyskanie niepodległości ze szczególnym uwzględnieniem powstania styczniowego, którego 161 rocznicę wybuchu obchodzimy w tym roku.

Umundurowani i uzbrojeni „powstańcy styczniowi” przypomnieli dramatyczne wydarzenia z historii Polski, które doprowadziły do rozbiorów państwa, zarysowali realia polityczne tamtego okresu wplatając w niego najdłuższe z polskich powstań. Prowadzący angażowali naszych uczniów w pokaz - mogli bowiem bezpośrednio i z bliska zapoznać się ze strojami, mundurami i uzbrojeniem wykorzystywanym w powstaniu styczniowym, jak również spróbować swoich sił walcząc replikami dawnego oręża.
        Występ grupy rekonstrukcyjnej był dodatkową lekcją historii i przypomnieniem ważnego wydarzenia z naszej przeszłości, bo jak mówił marszałek Józef Piłsudski „Kto nie szanuje i nie ceni swojej przeszłości, ten nie jest godzien prawa do przyszłości.”